Kaip išsirinkti slides: keli patarimai pradedantiesiems

2017 lapkričio 22 d.

Žiema įsibėgėjo ir nors pas mus sniego kol kas nėra, kalnuose slidinėjimo sezonas jau prasidėjęs. Kasmet šiuo laiku sulaukiame klausimo – kaip išsirinkti tinkamiausiais slides? Kad ir kaip norėtume Jus pradžiuginti, deja vieno stebuklingo recepto, tinkančio kiekvienam slidininkui, nėra. Paprastai pirmiausia siūloma atsižvelgti į slidininko ūgį ir svorį, tačiau yra ir kitų specifikacijų, kurias derėtų apsvarstyti, pavyzdžiui: slidžių tipas, sniego dangos ypatumai, vietovė ir asmeniniai norai.

ŪGIS

Universalus patarimas – rinkitės slidžių ilgį, svyruojantį tarp Jūsų smakro ir viršugalvio. Jeigu esate patyręs slidininkas galite rinktis šiek tiek ilgesnes nei Jūsų ūgis slides. Pagal Jūsų ūgį Jums bus pasiūlyta rinktis iš kelių ilgių slidžių (pvz. jeigu esate 183 cm ūgio, galite rinktis slides nuo 170 iki 190 cm). Taigi, kyla klausimas: rinktis ilgesnį ar trumpesnį variantą?

Rinkitės trumpesnes slides, jeigu:

  •        Esate pradedantis ar nedaug pažengęs slidininkas.
  •        Sveriate mažiau nei Jūsų ūgio vidurkis.
  •        Mėgstate staigius, trumpus posūkius ir retai šliuožiate itin greitai.
  •        Norite „camber“ tipo slidžių.

Rinkitės ilgesnes slides, jeigu:

  •        Mėgstate šliuožti greitai ir agresyviai.
  •        Sveriate daugiau nei Jūsų ūgio vidurkis.
  •        Planuojate didžiąją laiko dalį slidinėti neišvažinėtomis trasomis.
  •        Norite „rocker“ tipo slidžių.

Rinkdamiesi slides atkreipkite dėmesį, kad ne visi slidžių gamintojai vienodai matuoja ilgius, tad priklausomai nuo prekės ženklo siūlomų Jūsų ūgiui slidžių ilgiai gali varijuoti.

PASIRENGIMO LYGIS

Tai, ar slidinėjate kiekvieną sezoną ir esate patyręs slidininkas, ar šiemet pirmą kartą stosite ant slidžių tobulėjant gamybos technologijoms tampa vis mažiau aktualu. Tačiau vis tiek siūlytume atsižvelgti į tam tikrus technologinius ypatumus, kurie gali varijuoti priklausomai nuo Jūsų pasirengimo lygio.

Pradedantieji: Šiam lygiui priskirtume tuos, kurie pirmą kartą stos ant slidžių, nesijaučia itin tvirtai šiame sporte ir tuos, kurie mėgsta švelnius posūkius,  t.y. ne agresyvų slidinėjimą. Tipinės pradedančiųjų slidėms priskiriamos savybės: slidės yra šiek tiek minkštesnės (lankstesnės), siauresnės,  su putų ar minkštos medienos slidžių šerdimi. „Rocker“ tipo išlenkimai slidžių priekyje ir gale supaprastina posūkių iniciavimą ir rečiau „pakimba“.

Pažengusieji / Patyrę: Į šį lygį patenka didžioji dalis slidininkų: ir tie, kurie mėgsta tikslų, aštrų slidinėjimo stilių, ir tie, kurie drąsiai žengia į puraus sniego trasas. Šiems slidininkams rekomenduojamos slidės paprastai yra platesnės nei pradedančiųjų, standesnės medienos šerdimi, su sluoksniuota šoninės sienelės konstrukcija. Priklausomai nuo slidžių, šio lygio slidės gali būti „Full Camber“, „Rocker“ tipo arba jų kombinacija.

Patyrę / Ekspertai: Nepriklausomai nuo vietovės, kurioje ketinama slidinėti, patyrusiems slidininkams skirtos slidės yra skirtos agresyviam slidinėjimui ir kvalifikuotam slidininkui. Dažnai jos sudarytos iš medienos branduolio, titano, anglies pluošto ir panašių medžiagų sluoksnių, užtikrinančių geresnius čiuožimo rezultatus važinėjant dideliu greičiu ar ypatingomis sąlygomis. Šiam lygiui skirtos slidės paprastai būna standesnės nei pažengusiesiems skirtos slidės ir jas sunkiau valdyti šliuožant lėtai. Tokios slidės visų tipų šliuožimui – Carving, All-Mountain, Powder – siūlomos su įvairių tipų „Rocker“ konfigūracijomis.

Kaip jausitės šliuoždami su slidėmis priklauso nuo daugybės skirtingų faktorių, tačiau trys elementai laikomi pačiais svarbiausiais: plotis, sukimo spindulys (turning radius) ir slidės tipas.

Slidžių plotis

Slidžių plotis matuojamas per slidės vidurį, kuris dažniausiai yra siauriausia slidės vieta. Siauresnės slidės yra paslankesnės posūkiuose, o platesnės lengviau valdomos puriame sniege. Dažniausiai slidžių apraše prie pločio rasite tris skaičius, pvz. 115/90/107 mm: pirmasis skaičius rodo slidės priekio plotį, antrasis – vidurio, trečiasis – slidės galo.

Sukimo spindulys (turning radius)

Sukimo spindulys paprastai nusakomas pagal slidės priekio, vidurio ir galo formą, dažniausiai išreiškiamas metrais. Kuo mažesnis slidės vidurio plotis palyginus su jos priekiu ir galu, tuo trumpesnis posūkio spindulys. Kuo trumpesnis šis spindulys, tuo slidės bus geresnės greituose posūkiuose. Kuo didesnis spindulys, tuo stabilesnės slidės šliuožiant dideliu greičiu, tačiau lėtesnės posūkiuose.

Sukimo spindulys

Posūkio tipas

Slidinėjimo stilius

<16 m

Trumpas

Carving

17–22 m

Vidutinis

All-Mountain, Park & Pipe

>22 m

Ilgas

Powder, Big-Mountain

 

Slidžių tipai

„Camber“

ski_guide_camber

 Tai tradicinis slidžių ir snieglenčių profilis. „Camber“ tipo slidės ir snieglentės yra šiek tiek išlenktos į viršų per vidurį, su kontaktiniais taškais (vietos, kuriose slidė be slidininko svorio remiasi į sniegą) arti slidės galų.  „Camber“ tipo slidės reikalauja tikslesnio posūkio inicijavimo ir suteikia idealų tikslumą bei jėgą šliuožiant kietesniu sniegu ar specialiai paruošta danga. Slidininko svoris tolygiai paskirsto spaudimą per visą slidės ilgį, todėl pagerėja sukibimas.

„Rocker“

ski_guide_rocker

„Rocker“ (taip pat kartais vadinamos atvirkštinėmis „Camber“) tipo slidės yra tarsi aukštyn kojomis apversta „Camber“ slidė. Šio tipo slidės ir snieglentės puikiai tinka šliuožimui puriu sniegu, palengvina posūkius ant jo ir sumažina tikimybę „užsikabinti“ slidės kraštu.  Dauguma slidžių ir snieglenčių, sukurtų šliuožti puriu sniegu, yra šio tipo.

„Rocker/Camber“

ski_guide_rocker_camber

„Rocker/Camber“ stiliaus slidės sujungia tradicinį „Camber“ išlenkimą ties slidininko kojomis, slidės centre, su pailgintu, išlenktu slidės priekiu, pasiskolintu iš „Rocker“ tipo slidės. Priekinis atramos taškas šio tipo slidėse yra atitrauktas toliau nuo priekio, o užpakalinis lieka arčiau galo. Šio tipo slidės leidžia neįklimpti šliuožiant gilaus sniego ruožuose, tačiau išlaiko sukibimą, kai jūsų svoris yra perkeliamas į slidės galą.  Vis daugiau kalnų slidžių yra gaminamos su šiuo profiliu.

„Rocker/Camber/Rocker“

ski_guide_rocker_camber_rocker

 Šio tipo slidžių atramos taškai yra gerokai arčiau slidės vidurio nei „Camber“ tipo, tačiau dar ne visai po pėda. Tokio tipo slidės suteikia žaismingo lengvumo mėgstantiems slidinėjimo parkus, lengvą slydimą, puraus sniego gerbėjams, atlaidumą pradedantiesiems ir universalumą tiems, kurie nori turėti tik vieną, idealią slidžių porą.

„Rocker/Flat/Rocker“

ski_guide_rocker_flat_rocker

Dar viena „Rocker“ variacija, suteikianti daugiau sukibimo nei klasikinis „Rocker“ variantas, tuo pačiu išlaikanti galimybę lengvai atlikti manevrus ir išsilaikyti ant papurento sniego. Tai aukso viduriukas tarp klasikinių „Rocker“ ir „Rocker/Camber/Rocker“ tipo slidžių.