Vilniuje pradeda kursuoti velobusai

2016 rugpjūčio 19 d.

Alternatyvų transportą skatinti pasišovusi Vilniaus savivaldybė pristatė naujovę. Penktadienį mieste pradėjo kursuoti dviračiams vežti pritaikyti autobusai. „Velobusais“ pavirto du 3G ir 43 maršruto autobusai, kuriuos įrengtos specialios vietos dviračiams.

Šie du maršrutai pasirinkti neatsitiktinai, mat įveikti Šeškinės kalną dviratininkams yra sudėtinga užduotis ne tik dėl jo statumo, bet ir dėl piko metu susidarančio smogo.

Tik bandomasis projektas

Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius užsiminė, kad projektas kol kas yra bandomasis. Kol kas bus siekiama išsiaiškinti, ar vilniečiai yra linkę naudotis tokia paslauga. Jei dabartinis dviračių transportavimo modelis pasiteisins, jis bus plečiamas.

Meras taip pat vylėsi, kad taip pavyks atlaisvinti miesto gatves, kurios rudenį tampa itin ankštos visiems. „Jei tik įmanoma kviečiu visus vaikščioti, važinėti dviračiais, važiuoti viešuoju transportu. Pastarosios dvi transporto priemonės yra du iš mūsų prioritetų, bet jos iki šiol nedraugavo tarpusavyje“, – sakė miesto vadovas.  

„Vilniaus viešojo transporto“ direktorius Gintaras Maželis tikisi, kad vilniečiai palaikys šią iniciatyvą. Už dviračių vežimą papildomai mokėti nereikės, tiesa abiejuose autobusuose jiems įrengta tik po dvi vietas. Priekinius ratus laiko įprasti dviračių stovai, o rėmas prilaikomas specialiais diržais.

Olimpinis dviračių sporto čempionas Gintautas Umaras savivaldybės atstovams užsiminė apie kitokį dviračių laikymo būdą, kai ant specialių laikiklių dedamas vairas. Tai leistų juos statyti kampu, todėl pavyktų sutalpinti daugiau.

Išeitis permainingu oru

G. Umaras taip pat pastebėjo, kad dviračio transportavimas autobusu gali būti gera išeitis esant nepastoviam orui. Jei ryte lyja, į darbą dviratininkas galėtų važiuoti viešuoju transportu, o vakare pragiedrėjus dangui, jau grįžti dviračiu. Arba atvirkščiai. „Idėja tikrai gera, tačiau iš tiesų dviračiais reikia važinėti, o ne juos vežioti“, – reziumavo jis.

Piko valandomis nuo 16 iki 19:30 val. dviračius vežantys autobusai į Šeškinės kalną važiuos penkis kartus. Savivaldybė skaičiuoja, kad per visą dieną iš viso bus atliekama 16 reisų. Nuo kitos savaitės tvarkaraščiuose „velobusai“ bus pažymėti specialiu dviračio ženklu. Vilniaus savivaldybė planuoja tolimesnę dviračių infrastruktūros plėtrą. Ketinama tiesti dviračių taką nuo Konstitucijos prospekto iki Pašilaičių ir Fabijoniškių mikrorajonų. Taip pat Narbuto gatve iki Pilaitės.

TEKSTO AUTORIUS: Saulius Rinkevičius

NUOTRAUKŲ AUTORIUS: Ramūnas Danisevičius

PUBLIKUOTA: www.auto.lrytas.lt